KONSEY RAPORLARI
 
 

Doğu çevre yolu mutlak suretle yapılmalı

Canik'te viyadüğe karşı alternatif çözüm
Canik halkının karşı çıktığı ve STK'ların yapılmaması yönünde görüş bildirdiği viyadük projesi çalışmalarını sürdüren Canik Kent Konseyi Çevre, Sağlık, Trafik ve İmar Çalışma Grubu, Canik Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdiği toplantıda viyadük projesi tezini çürütecek alternatif çözümler hakkında bilgi alış verişinde bulundu. Çalışma Grubu Başkanı Nazif Ergani, Mimarlar Odası Başkanı Selami Özçelik, STK Temsilcileri, Canik Belediye Başkan Yardımcıları Seit İleri, Selçuk Kemeröz ve canik Kent Konseyi Genel Sekreteri Reşat Kılınçaslan'ın katıldığı toplantıda viyadük projesi ve trafik sorunu ele alındı.

Viyadük çözüm değil
Toplantıya katılanlara mevcut çevre yolu ve alternatif çözüm önerileri hakkında bilgi veren Canik Belediye Başkan Yardımcısı Seit İleri, Canik'te viyadüğe gerek kalmaksızın trafiği rahatlatacak önlemlerin alınabileceğini söyledi. İleri," 35 yıl önce yapımına başlanan ve 100.yıl bulvarı'nın devamı niteliğinde olan yolun Canik İlçesine geçiş noktası olan stad kavşağını iskilip bulvarına bağlayacak 200 m'lik yolun açılması ve Hasköy Vadi yolu'nun mevcut çevre yoluyla birleştiği noktaya köprülü kavşak yapılması trafik sorununu önemli ölçüde rahatlatacak. Yaptığımız araştırmalara göre viyadük projesinin yapılması düşünülen asarcık köprüsü ile belediyeevleri kavşağı arasında günlük 10 bin araç geçerken, belediyeevlerinden kirazlık mevkiine ise günlük 40 bin araç gitmekte. Dolayısıyla öncelikli olarak belediyeevleri kavşağına çözüm üretilmeli. Trafik sorunun giderilmesi için çözüm doğu çevre yolu. Kamu harcamalarını israf etmeyelim" şeklinde konuştu.

Özçelik, Doğu çevre yolu yapılmalı
Samsun Mimarlar Odası Başkanı Selami Özçelik ise Samsun'un genel ulaşım planı olması gerektiğini söyleyerek," Viyadük projesi Samsun için bir çözüm değil"dedi. Özçelik, "Günlük dört kat daha yoğun bir trafiğin yaşandığı Belediyeevleri kavşağı dururken böyle bir viyadüğün yapılması çözüm olmadığı gibi hiç mantıklı değil. Doğu çevre yolunun planının yapılarak mutlak suretle hayata geçirilmesi gerekiyor" dedi.